Anýz vonný plod 100g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Anýz vonný plod
Složení: Pimpinella anisum fructus. V lidovém léčitelství se Anýz užívá vnitřně v nálevu jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens, v prášku třikrát denně 1g při poruchách žaludečních a střevních, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, zejména v dětské praxi. Plody obsahují hlavně silici (1,5-6%) s hlavní obsahovou složkou anetholem. Silice se částečně vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost v dýchacích cestách. Anýz má silnější protikřečový účinek než fenykl a kmín. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, luhovat 10 min popíjet 3x denně.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
EXPEKTORANS, SPASMOLYTIKUM,
karminativum, stomachikum, laktagogum, aromatikum,
diuretikum.
Homeopatie: Z hlediska homeopatie patří anýz mezi velice účinné a oblíbené drogy. Zvlášť účinné jsou tinktury ve formě směsí s jinými aromaticky kořennými drogami jako je fenykl, kmín, pakmín větší, andělika poad. Užití je prakticky stejné jako u bylinné drogy, ale výhoda spočívá v tom, že silice jako hlavní složka zůstává zcela zachována a s její pomocí můžeme velice citlivě účinek drogy regulovat. Navíc je v homeopatických dávkách účinnější, ale i ve všech formách zcela bezpečná. Výroba homeopatických tinktur je jako u všech aromatických částí bylin a zejména u semen - plodů. Plody anýzu se nejprve nechají v suchu a temnu dozrát, obyčejně několik dní, čímž se i řádně dosuší, a pak se dále zpracovávají až do konečné fáze, tzn. základní tinktury. Teplota při sušení by neměla překročit 35 st.C.
- Léčivé účinky: oficiální
GIT: Oficiální - Droga a její nejdůležitější složka silice (hlavně anetol) zvyšují sekreci trávicích enzymů, čímž zlepšují digestivní procesy a korigují dyspeptické obtíže. Přitom spolupůsobí spasmolytický účinek na hladké svalstvo trávicí soustavy. Tyto účinky drogy se využívají při plynatosti (hlavně v pediatrické praxi, anýz má tedy dobré větropudné účinky), funkčních atonických střevních poruchách, při střevních a žaludečních kolikách a při spastické obstipaci spojené s meteorismem. Protože účinné látky přecházejí do mléka, droga působí i na kojence. Pro spasmolytické vlastnosti se anýz uvádí i jako složka projímavých (laxativních) čajovin, snižujících nadměrné pohyby žaludku a střev. Dalšími indikacemi jsou nechutenství, dráždivý tračník, kolikovité bolesti břicha a poruchy trávení. Uvádí se i mírný protimikrobiální a desinfekční účinek. Při dyspepsiích s meteorismem a kolikami se ordinuje kombinace s drogami: Fructus carvi, Radix angelicae, Fructus coriandri apod.
Respirační: Oficiální - Nejdůležitější součástí anýzové silice je anetol, který tvoří nejúčinnější složku drogy. Silice se vylučuje plícemi a má příznivý vliv na jejich činnost. Zvyšuje sekreci hlenů v dýchacích cestách a povzbuzením řasinkové činnosti umožňuje i vydatnější expektoraci. Mírné antiseptické působení silice v průduškách vhodně doplňuje medikamentózní léčbu zánětů dýchacích orgánů. Osvěčuje se hlavně při suchých formách zánětů. Na zvýraznění expektoračních účinků se kombinuje například s drogami: Radix violae odoratae, Flos (seu Folium) farfarae, Radix althaeae, Radix liquiritiae, Herba menthae piperitae, Folium plantaginis, Flos primulae, Herba polygoni, Herba salviae, Herba urticae, Flos verbasci, Flos sambuci aj.
Ostatní: Oficiální vnitřní - Stejně jako fenykl silice i droga podporují činnost žláz, hlavně mléčné u kojících matek, proto se doporučuje kojícím matkám se slabou laktací. Dále se užívá jako chuťové korigens. Užívá se i při celkovém oslabení těla, má také účinek protikřečový zvláště u dětí.
Kůže: Oficiální - Silice se pro antiparazitické účinky přidává do emulzí a mastí aplikovaných při zákožce svrabové a při pedikulóze.
- Léčivé účinky: lidové
GIT: Lidové - Anýz se nejčastěji užívá při poruchách zažívacích cest. Zlepšuje činnost zažívacího ústrojí, mírní nadýmání a podává se plačícím nemluvňatům, protože "zahání větry", odstraňuje žaludeční křeče a břišní koliky hlavně u průjmů, způsobených dietní chybou. Anýzové semeno také povzbuzuje chuť k jídlu. Zde se užívá anýz v různých úpravách, ve stejných indikacích je možno použít i anýzovou silici. Droga se užívá při nadýmání, např. při nejrůznějších projevech dyspesie. Zde je velmi užitečná i pro své spasmolytické působení. Anýzová silice 4-6 kapek na kostku cukru je bezpečný prostředek proti zastaveným větrům a podporuje zažívání. Obsažená silice podporuje vylučování trávicích enzymů. Jako adjuvans můžeme drogu přidávat i do čajů proti zácpě. Působí také antisepticky v zažívacím ústrojí.
Urogenitál: Lidové - Anýzové semeno čistí ledviny a u žen dělohu.
Neuropsych.: Lidové - Anýz se užívá i proti nespavosti.
Respirační: Lidové - Droga uvolňuje hleny z dýchacích cest, proto se často užívá v dětských léčivech proti kašli. Droga účinně podporuje odkašlávání.(183). Působí také antisepticky v dýchacím ústrojí. Anýzový olej 4-10 kapek na cukr rozpouští hleny.
Ostatní: Lidové vnitřní - Slazený anýzový odvar se podává kojícím matkám, protože zvyšuje tvorbu mléka (na šálek vody 1 lžíce anýzových semen, 10 minut vařit). Příznivé účinky drogy se přenášejí i do mateřského mléka.
Kůže: Lidové - Anýzový olej užitý zevně usmrcuje zákožku svrabovou (užívá při léčení svrabu).
Ostatní: Lidové zevní - Anýzový vinný obklad se velice osvědčuje při potížích s Achilovými šlachami. Při jejich zánětu je vhodný chladný a naopak při jejich namožení (oslabení) teplý obklad. Přikládá se zpravidla na noc, ale může zůstat přiložen i přes den. Anýzovou silici můžeme vtírat do některých akupunkturních bodů, například při léčbě angíny do CHE-GU, což je 4. bod na dráze tlustého střeva. Silice se lehce 4 až 5krát denně vtírá po dobu asi 30 sekund.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, luhovat 10 min popíjet 3x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Přednostně připravovanou lékovou formou je nálev.
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1-2 g (ČsL 4 uvádí jako jednotlivou perorální dávku na zápar 1,5 g.), nebo v praxi častěji 1/2 kávové lžičky drogy na šálek vroucí vody. Pije se 2-3x denně. Dle některých pramenů se užívá 1-5 g pro dosi a 3-10 g pro die, při čemž horní hranice je třeba pokládat za maximální terapeutické dávky.
Nebo:
Nálev: užívají se 4 čajové lžičky rozmačkaných plodů na 1 šálek vroucí vody obden.
Jiný předpis má Infusum Fructus anisi (1-2 g drogy na 100 ml vody), který se užívá 3x denně po 1/3-1/2 sklenice: u dětí se zápar dávkuje podle věku - 1 kávová lžička, případně 1 lžíce několikrát denně.
Oleum anisi se perorálně podává (v mléce, ovocné šťávě apod.) nejčastěji v jednotlivých dávkách 0,02-0,03 g (3-5 kapek) a v denních dávkách 0,06-0,12 g (3-5 kapek 3-4x denně). Nesmí se překročit maximální denní dávka 0,15 g. Může se užívat i nakapaná na cukr. Má podobné účinky jako plody. Vzhledem k účinnosti silice je třeba dávky velmi pečlivě vážit.
Lze použít také samotný prášek ze sušené rostlinné drogy, v dávce 3x denně 1 až 2 g na jednu dávku, maximálně 8 g denně, rovnoměrně rozdělených. Prášek rychle ztrácí obsah silice a musí se tedy zpracovávat a spotřebovat velmi rychle. Je nutné jej připravovat v co nejmenším množství a pečlivě sklaedovat ve vzduchotěsných nádobách.
Lze použít i tinkturu (10 g drogy zalijte 250 ml čisté vodky, nechte 10 dnů vyluhovat, potom sceďte přes čisté plátno) v dávce 3-4x20 kapek denně, mezi jídly.
Popis
Složení: Pimpinella anisum fructus.
Anýz vonný plod 100g