Andělika lékařská kořen 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Andělika lékařská kořen
Složení: Angelicae radix. V lidovém léčitelství se používá vnitřně v nálevu jako stomachikum a karminativum. Používá se jako prostředek při nemocech trávicí trubice, při nechutenství, při nedostatečné sekreci žaludeční, ke zvýšenému vylučování žluče aj. Osvědčuje se rovněž jako prostředek podporující odkašlávání a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Kořen a plody obsahují hlavně silici, terpeny (kořen 0,3-1 %, plody 1-2 %) s hlavní obsahovou složkou felandrenem, pinenem, cymolem. Kromě silice obsahují hořčinu angelicin, furokumariny a jiné látky. Užívání: 1 čaj. lžičky přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně před jídlem.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
STOMACHIKUM, KARMINATIVUM, AROMATIKUM, AMARUM,
tonikum CNS, sedativum, nervínum, spasmolytikum, expektorans,
diaforetikum, depuratívum, diuretikum, antiseptikum.
Prevence: Andělika se řadí mezi mírně působící psychoanaleptika, uplatňující se při úpadku psychických sil. Její aplikace je proto vhodná v prevenci proti nepříznivým vlivům stresů, při fyzické a nervové vyčerpanosti apod. Praktickou aplikační formou v prevenci je zejména andělikové víno: 60 g drobně řezaného kořene macerovat 24 hodin v 1 l bílého vína typu ryzlink, potom přidat 2 g anýzu, macerovat dalších 48 hodin a scedit. Dle potřeby jednorázově užít asi 50 ml. Vhodné jsou též osvěžující aromatické koupele, připravené ze směsi anděliky, tymiánu, máty a mladého jehličí, které je možno aplikovat 1-2x týdně, asi po dobu 15 minut.
Homeopatie: Kvůli razantnímu účinku alopatických bylinných léků a také z důvodu malého výskytu vhodných rostlin se z byliny připravují léky homeopatické. V homeopatii se výjimečně užívá list, trhaný v květu rostliny, jinak hlavně kořen a semena, která se sbírají v září po úplném dozrání. Semena a kořen se doporučuje zpracovat ihned po sběru nebo pečlivě dosušit a vzduchotěsně skladovat, protože kořen často plesniví. Zpracovává se silně rozmělněná droga macerací v lihu 50% po dobu 14 dní. Dále se pak ředí lihem 45% až do potence D3. Užívá se nejčastěji v ředění D1, hlavně D2 a někdy i D3. V homeopatii se používá hlavně na zažívací potíže (podobně jako puškvorec), při nadýmání, na špatné a nedostatečné vylučování žluče, na podporu odkašlávání apod. Obecně se používá tinktura D2 s dávkováním 3krát 10 kapek před jídlem. Do koupelí se přidává 3 ml tinktury v ředění D2 na celou koupel. Doporučuje se přidávat do vody těsně před vstupem do lázně. Koupel by neměla překročit 15 minut a měla by se brát obden po dobu asi 14 dní. Celkové množství by nemělo překročit 10 koupelí.
- Léčivé účinky: oficiální
GIT: Oficiální - Kořen má podobné působení jako puškvorcový kořen - podporuje trávení. Aromatické látky a hořčiny povzbuzují vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Kumariny mají spasmolytický účinek a mírně povzbuzují střevní peristaltiku. Angelika se osvědčuje při poruchách trávení spojených s nechutí k jídlu jak organického, tak i psychogenního původu. V těchto indikacích se podává hlavně dětem a mladým lidem. Mimo to se ordinuje při spastických bolestech GIT zánětlivého původu, ale i při zpomalené střevní peristaltice se sníženým napětím hladkého svalstva a meteorismu u astenických starších pacientů. Užívá se i při dyspepsiích. K potencování spasmolytických a karminativních účinků se droga kombinuje s drogami: Fructus foeniculi, Fructus carvi, Fructus coriandri, Fructus anisi apod. Při poruchách trávení zapříčiněných nedostatkem žaludeční šťávy se kořen anděliky smísí se stejným dílem jahodových listů - jedna lžíce čajoviny na půl litru vody jako macerační odvar.
Urogenitál: Oficiální - Kořen působí mírně močopudně.
Neuropsych.: Oficiální - Kořen povzbuzuje nervovou činnost (je vhodný i do koupelí) a zároveň má výrazný sedativní účinek na mozkovou kůru.
Celkové metabolické účinky: Oficiální - Zvýšené vstřebávání živin ve střevech má celkový metabolizující vliv na organismus.
Respirační: Oficiální - Kořen napomáhá odkašlávání, uklidňuje předrážděné průdušky a působí spasmolyticky.
Ostatní: Oficiální vnitřní - Kořen působí spasmolyticky a užívá se jako aromatikum. Droga mírně zvyšuje diaforézu (pocení). Zvýšené vstřebávání živin ve střevech má celkový tonizující vliv na organismus.
Ostatní: Oficiální zevní - Silice (Oleum angelicae) se aplikuje na pokožku, kde způsobuje nejprve mírné podráždění, potom znecitlivění. Analgetický účinek na nervová zakončení při zevní aplikaci se využívá při myalgiích, neuralgiích a revmatických chorobách, Na zevní užití se ordinuje i lihový roztok silice - Angelicae tinctura.
- Léčivé účinky: lidové
GIT: Lidové - Kořen je aromatické amarum - vonná hořká droga s hlavním využitím v oblasti trávicího traktu. Posiluje žaludek, působí proti větrům (depurativum), dobré výsledky dává při nadýmání, plynatosti žaludku a střev, snížení chuti k jídlu. Tlumí nadýmání při poruchách slinivky břišní. Především však působí jako dobré spasmolytikum v oblasti trávicího traktu (při kolikách GIT a nadýmání), také jako karminativum a celkově posilující prostředek. Uklidňuje celkově, ale specificky zvláště vegetativní dystonii trávicího traktu, tzv. žaludeční nebo střevní neurózu. Působí jako mírný adaptogen. Pomáhá likvidovat kvasný nebo hnilobný proces při dyspepsii. Kořenová droga se při užití obvykle kombinuje s dalšími drogami podle požadovaného směru účinku. Jako amarum se andělika kombinuje s malým množstvím silně hořkých drog, jakými jsou např. kořen hořce nebo zeměžluči. Při poruchách trávení s nedostatkem žaludeční kyseliny se osvědčila kombinace se stejným dílem jahodových listů. Užívá se k povzbuzení činnosti jater (hepatoprotektivum).
Kardiovaskulár: Lidové - Droga stimuluje práci srdce a zvyšuje pevnost cévních stěn.
Urogenitál: Lidové - Droga působí silně močopudně. Tlumí menstruační bolesti, zlepšuje i funkční schopnost ledvin. Jako uterotonikum se kořen používal při déletrvajícím porodu nebo při špatném odlučování placenty.
Neuropsych.: Lidové - Kořen podporuje nervovou činnost, tiší křeče, epileptické záchvaty, hysterii a jiné nervové poruchy. Potlačuje také projevy migrény včetně závratí a jiskření před očima. Kořen naložený v octě se užíval při léčbě bolestí hlavy. Užívá se k uklidnění nervového systému a při stavech nervového podráždění (sedativum CNS). Andělika se řadí mezi mírně působící psychoanaleptika, uplatňující se při úpadku psychických sil. Její aplikace je proto vhodná v prevenci proti nepříznivým vlivům stresů, při fysické a nervové vyčerpanosti apod. Praktickou aplikační formou v prevenci je zejména andělikové víno: 60 g drobně řezaného kořene macerovat 24 hodin v 1 l bílého vína typu ryzlink, potom přidat 2 g anýzu, macerovat dalších 48 hodin a scedit. Dle potřeby jednorázově užít asi 50 ml.
Skelet + svalstvo: Lidové - Andělika uvolňuje skelet a svalstvo (spasmolytikum).
Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga upravuje látkovou výměnu. Užívá se ke zmírnění revmatických obtíží a artritidy.
Respirační: Lidové - Droga chrání sliznice dýchacích cest, působí také jako expektorans. Užívá se pro podporu pocení při léčení chřipky a nachlazení. Pommáhá při katarech dýchacích cest a bronchitidě.
Ostatní: Lidové vnitřní - Teplý odvar se užíval jako prostředek k vypocení (diaforetikum). Droga reguluje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Kořen se lidově používá jako antiseptikum. Užívá se i jako celkově posilující prostředek (tonikum). Mírně tlumí vliv stresu na fysiologické funkce. Proslazené lodyhy a kořeny se v tradičním léčitelství užívaly proti infekcím a pro posílení organismu.
Ostatní: Lidové zevní - Dává se do koupelí na povzbuzení nervové činnosti. Zevně v koupelích působí jako antirevmatikum a sedativum. Při psychickém i fysickém vyčerpání jsou vhodné též osvěžující aromatické koupele, připravené ze směsi anděliky, tymiánu, máty a mladého jehličí, které je možno aplikovat 1-2x týdně, asi po dobu 15 minut.(32). Droga je vhodným analeptikem při úpadku tělesných i psychických sil, ale můžeme ji použít i v prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajících stresů. V těchto případech se zcela výjimečně osvědčila forma bylinného balzámu a také koupele.
Užívání
Užívání: 1 čaj. lžičky přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně před jídlem.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Droga se zřídka užívá samotná, častěji tvoří složku močopudných čajovin.
Pro příjemnou vůni a chuť se akátový květ přidává do nevýrazných nebo nechutných směsí, ve kterých citelně zlepšuje příjemné organoleptické vlastnosti.
Na přípravu záparu z květu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička na šálek vody: užívá se 2x denně (ráno a večer) po doušcích. Terapeuticky se využívá hlavně 5% zápar drogy na 2 sklenice vody, který se užívá po 2-3 šálcích denně (spasmolytikum).
Nebo:
Protože v květu se nachází vedle stailních substancí i důležitá obsahová látka - silice, která je prchavá, léčivý čaj se připravuje jako zápar.
Nebo:
Může se připravit i 5% zápar, kterého se užívají 2-3 šálky denně.
Pokud se užije 2x denně 1 dl odvaru ze 2 lžic akátového květu, zvýší se vylučování vody o 17 až 40%.
Nebo:
Odvar se připravuje z 1/2 až 2 lžiček květní drogy na 2 sklenice vody, krátce povařit, pít dvakrát v průběhu dne.
Nebo:
Lidově se uplatňuje asi 5% odvar, 2-3 šálky denně při křečích rozličného původu.
Pro soustředěný účinek se doporučuje z akátového květu a akátového medu připravit balzám. Ten se pak užívá především jako účinné a chutné spasmolytikum. Kromě toho také zlepšuje látkovou výměnu a působením na ledviny pomáhá i při revmatismu.
Popis
Složení: Angelicae radix.
Andělika lékařská kořen 50g