Akát trnovník květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Akát bílý trnovník
Složení: Robinia pseudo-acacia flos. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako spasmolytikum, emetikum a purgativum. Je prokázán mírný účinek močopudný, žlučopudný, vedle toho má schopnost zvyšovat tvorbu přírodních enzymů pro zlepšení trávení, aniž by se zvyšovala chuť k jídlu. Droga je velmi vhodná jako účinná příměs do spasmolytických směsí. Květy obsahují neznámý alkaloid a ricinu podobné toxalbuminy robin a fasin. Robin způsobuje jako ricin aglutinaci (slepování) červených krvinek. Dále se zjistil sinigrin, robinin, amygdalin, hodně tříslovin, kyselina glykosiringová a silice. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 3 min., vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.
-
Skupinové účinky dle Lékopisu:
Květ: diuretikum, aromatikum, spasmolytikum, stomachikum, antacidum,
Homeopatie: V homeopatii se používá jako základní surovina čerstvá kůra z mladých větví, ale také kůra z kořenů. Obě drogy se zpracovávají macerací lihem 70% po dobu 14 dní, při pokojové teplotě a občasném protřepání. Základní tinktura se pak ředí lihem 30%. Užívá se tinktura nebo tablety, obojí v ředění D2, D3 a D4.(183). Homeopatie využívá esenci z kůry a větviček (esence, dil. D2 až D3) při žaludeční hyperaciditě (překyselení žaludku), žaludečních a dvanáctníkových vředech, při migréně žaludečního původu aj. Užívá se jako laxativum.
- Léčivé účinky: oficiální
GIT: Oficiální - Silice působením na chuťové receptory jazyka podněcuje tvorbu trávicích enzymů, čímž následně zlepšuje chuť k jídlu a trávení.(10). Flavonoidy za vzájemného působení s éterickým olejem uvolňují spasmy hladkého svalstva trávicích orgánů a žlučových cest. Tím se uvolňují bolestivé křeče v různých orgánech ale i preventivně se předchází jejich vzniku. Květ působí i cholagogicky. Na snižování žaludeční kyseliny se podílí komplexní působení vícero složek (antacidum). Tento efekt však není pronikavý.
Urogenitál: Oficiální - Květ má především diuretické účinky (robin a jiné flavonoidy zvyšují vylučování moče o 17-40%), ale působí i spasmolyticky (flavonoidy za vzájemného působení s éterickým olejem uvolňují spasmy hladkého svalstva močových orgánů). Je vhodný při oslabené filtrační činnosti ledvin doprovázené zánětem močových ústrojí a při užívání syntetických léků, které v organismu zdržují soli a vodu.Flavonoidy zlepšují činnost močového ústrojí zvýšenou krevní cirkulací v ledvinových klubíčkách. Výsledkem je lepší filtrace odpadových látek se zvýšeným vylučováním moče. Spolupůsobí zde i éterický olej, který má vliv na uvolňování hladkého svalstva močových cest. Vhodná je kombinace drogy se spasmolytickými, diuretickými a urologickými čajovinami, hlavně pokud je třeba zlepšit jejich vůni a chuť.
Ostatní: Oficiální vnitřní - Léčebný účinek květu je slabý (jedná se o velmi mírně působící bylinný prostředek), většinou slouží k aromatizaci čajovin a ke zlepšení jejich vzhledu, vůně a chuti. Květní droga má i mírné spasmolytické účinky. Za nositele spasmolytického účinku se považuje robinin.
- Léčivé účinky: lidové
GIT: Lidové - Odvar z květů se podával při překyselení žaludku. Zápar z květů se užívá při žaludečních křečích. Květ působí i žlučopudně, vedle toho má schopnost zvyšovat tvorbu enzymů pro zlepšení trávení, aniž by zvyšoval chuť k jídlu.
Kardiovaskulár: Lidové - Čaj z květů (2 šálky denně) zastavuje krvácení.
Urogenitál: Lidové - Akátový květ spolu s kořenem pýru se užívá ve formě čaje na choroby ledvin a močového měchýře. Tvoří častou složku diuretických čajovin. Je prokázán mírný účinek spasmolytický a diuretický. V gynekologii je obvyklá kombinace květu akátu s natí řebříčku, případně s kontryhelem.
Neuropsych.: Lidové - Odvar z květů se podával při neuralgii.
Celkové metabolické účinky: Lidové - Balzám z květu a medu zlepšuje látkovou výměnu a působením na ledviny pomáhá i při revmatismu.
Respirační: Lidové - Spasmolytické působení se využívá při dýchacích poruchách (křeče).
Ostatní: Lidové vnitřní - Je prokázán mírný účinek spasmolytický. Droga bývá často předepisována jako vehiculum nebo jako prostředek mírnící příliš razantní účinek léčivého čaje. Akátový květ se s oblibou používá do směsí, ve kterých podporuje spasmolytické působení a značně zlepšuje chuť i vůni. Květní droga je však velmi choulostivá na skladování, mnohdy nevydrží ani do příští sklizně. Proto se doporučuje skladovat ji nebo čajoviny, které ji obsahují, ve vzduchotěsně uzavřených láhvích. Droga je velmi vhodná jako účinná součást spasmolytických směsí (např. s natí mochny husí, natí lnice a natí zeměžluče). Homeopatie využívá esenci z kůry a větviček jako posilující prostředek a jako silnější spasmolytikum.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 3 min., vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Droga se zřídka užívá samotná, častěji tvoří složku močopudných čajovin.
Pro příjemnou vůni a chuť se akátový květ přidává do nevýrazných nebo nechutných směsí, ve kterých citelně zlepšuje příjemné organoleptické vlastnosti.
Na přípravu záparu z květu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička na šálek vody: užívá se 2x denně (ráno a večer) po doušcích. Terapeuticky se využívá hlavně 5% zápar drogy na 2 sklenice vody, který se užívá po 2-3 šálcích denně (spasmolytikum).
Nebo:
Protože v květu se nachází vedle stailních substancí i důležitá obsahová látka - silice, která je prchavá, léčivý čaj se připravuje jako zápar.
Nebo:
Může se připravit i 5% zápar, kterého se užívají 2-3 šálky denně.
Pokud se užije 2x denně 1 dl odvaru ze 2 lžic akátového květu, zvýší se vylučování vody o 17 až 40%.
Nebo:
Odvar se připravuje z 1/2 až 2 lžiček květní drogy na 2 sklenice vody, krátce povařit, pít dvakrát v průběhu dne.
Nebo:
Lidově se uplatňuje asi 5% odvar, 2-3 šálky denně při křečích rozličného původu.
Pro soustředěný účinek se doporučuje z akátového květu a akátového medu připravit balzám. Ten se pak užívá především jako účinné a chutné spasmolytikum. Kromě toho také zlepšuje látkovou výměnu a působením na ledviny pomáhá i při revmatismu.
Popis
Složení: Robinia pseudo-acacia flos.
Akát trnovník květ 20g